facebook

ARTYKUŁY

Dodano: 2016-11-24 13:17

CZ. 2 Zmiana w prawie arabskim

W Omanie i Sudanie, AAOIFI zorganizowało publiczne przesłuchania ws. projektu standardu Sharia dla złota.

W Omanie i Sudanie, AAOIFI (rachunkowościowo-audytowa organizacja Islamskich instytucji finansowych) przeprowadziła ostatnio dwie publiczne debaty w sprawie projektu normalizacji prawa Sharia dla złota i jego kontroli obrotu.

Szkoła wyższa studiów Bankowości i Finansów Banku Centralnego Omanu ugościła pierwsze posiedzenie, miało miejsce 24-tego października 2016 roku w Muskacie w Omanie.

Kolejnego dnia Bank Centralny Sudanu kontynuował w swojej siedzibie obrady, podczas których odbywały się wnikliwe dyskusje, porwadzone przez uczonych, prawników, ekonomistów, ekspertów oraz przewodniczących arabskich banków i instytucji finansowych.  Ponadto udział brali członkowie i audytorzy rad Sharia, prawnicy czy specjaliści organów regulacyjnych, nadzorczych i wielu innych. Ich uczestnicy przedstawili swoje cenne sugestie, które zostaną zgłoszone przez sekretarza generalnego do Komisji Nadzorczej Shariat, aby rozważyć i . uwzględnić je w projekcie standaryzacji złota.

 

Projekt ten jest pierwszym wszechstronnym dziełem Shariat na temat złota i instrumentów finansowych na nim opartych. Został on opracowany we współpracy ze Światową Radą Złota (WGC). Oczekuje się wywołania pozytywnego wpływu na obrót złotem, dzięki odpowiedziom uzyskanym na wiele pytań i rozwiązań na nowo wyłaniające się problemy islamskiego systemu prawa, jeśli chodzi o używanie złota w finansowych i inwestycyjnych transakcjach przez arabskie banki, instytucje finansowe i podmioty powiązane. Nowy standard ma na celu zwiększenie przejrzystości i harmonizacji wykorzystania złota i jego produktów na rynkach.

Wśród głównych celów organizacji (AAOIFI) jest kształtowanie międzynarodowo uznanych norm Sharia dla globalnej islamskiej branży finansowej. Tworzenie nowego standardu podzielone jest na trzynaście specjalistycznych kroków – rozpoczynając od powołania konsultanta w celu opracowania wstępnych stadiów projektu, a kończąc na wydaniu odpowiedniej normy. Jednym z najistotniejszych etapów jest właśnie debata publiczna, która ma na celu zebrać i zbadać opinie naukowców i specjalistów z dziedziny islamskich finansów.

Biorąc to pod uwagę, Sekretarz Generalny AAOIFI, Dr. Hamed Hassan Merah, wyraził swoją wdzięczność Szkole Wyższej Studiów Bankowości i Finansów Banku Centralnego, samemu Bankowi Centralnemu Omanu jak również Bankowi Centralnemu Sudanu, za ich wielkie wsparcie w ten projekt. Merah równocześnie podkreślił:„debaty publiczne odbywające się w różnych częściach świata dają świadectwo ogromnego wsparcia udzielanego jego organizacji od wszystkich zainteresowanych stron branży, w tym banków centralnych, organów nadzorczych i regulacyjnych, a także islamskich instytucji finansowych, uczonych w prawie Sharia, ekspertów i profesjonalistów”.

 

Pierwsza część powyższego artykułu znajduję się pod linkiem: TUTAJ

 

Autorem artykułu jest Mateusz Szafarz. Dziękujemy!

 


comments powered by Disqus